DEĞİŞİM NİYETLE BAŞLAR – HEALING HALL

Her şey bir telefonla başladı demek isterdim ama neyin tam olarak ne zaman başladığından emin olmak mümkün mü bilemedim… Ama arkadaşımdan gelen o telefonu bir başlangıç olarak kabul edersem, o günden bugüne çok şeyin değiştiğini söyleyebilirim…

Arkadaşım Healing Hall adında bir yerden bahsediyordu telefonda ve mutlaka buraya gitmem gerektiğini hatta benim için hemen randevu alacağını söylüyordu.İşte Healing Hall ailesiyle tanışmam böyle oldu.

ilk sohbeti Eralp (Caner) ile yaptık. Bana orada neler yaptıklarını, beden, zihin ve ruhun nasıl birlikte çalıştığını, birini iyi etmek için diğer ikisinin de üzerinde çalışmak gerektiğini ve 21 günlük programlarını anlattı.

O gün tesadüfen Alev Hanım (Özderici) da oradaydı. O da uzmanı olduğu canlı beslenmeden bahsetti biraz. O kadar ışıl ışıl parlayan biri ne dese, ne yapsa siz de yaparsınız. Ben de 21 günlük programı uygulamaya hemen orada kadar verdim.

Önce sağlık durumum, günlük alışkanlıklarım, gelecekten beklentilerim gibi bilgileri içeren bir form doldurdum ve o günlerde hissettiğim rahatsızlıkları da, 21 günün sonunda dönüp bakabilmek için not aldım:

 

Yorgun uyanıyordum

Gün içinde enerjim hemen bitiyordu

Konsantrasyon güçlüğü çekiyordum

Her şeye karşı motivasyonum oldukça düşüktü

Karar almakta ve uygulamakta zorluk çekiyordum

Hafif ama sürekli bir baş ağrım vardı

Vücudum şişti ve ciddi bir sindirim problemim vardı

Midem yanıyordu, ileri olmayan bir reflü problemim vardı

Boğazımda şarkı söylememi engelleyecek kadar yoğun bir akıntı vardı.

İştahım çok açıktı. Özellikle karbonhidrat yemek istiyordum.

 

Daha sonra bioelektrogafi, meridyen analizi ve metabolik beslenme analizi yapıldı. Bioelektrogafi beden ve zihin işlev bozukluklarını fiziksel semptomlar belirginleşmeden önce belirliyor. Meridyen analizinde ise vücuttaki hayat enerjisinin akış yolları olan meridyenlerde herhangi bir dengesizlik olup olmadığına bakılıyor. Beslenme analizi de vücudunuzun besinlere verdiği tepkiyi ölçüyor. (Detaylı bilgi için healinghall.com)

Bu testlerin sonunda kendim için aldığım notta yazan bütün şikayetlerim zaten karşımdaydı. Bu kadarı bile oldukça heyecan vericiydi.

Bu noktadan sonra, 21 gün boyunca, bir yandan Alev Hanım’ın benim için hazırladığı beslenme programını uygularken, bir yandan da Ayça (Akoğlu) ve Eralp’le zihnim ve ruhum üzerine çok eğlenceli çalışmalar yaptık.

Önce Alev Hanım’la yaptıklarımızdan bahsedeyim…

Alev Hanım, hem doldurduğum forma hem de analiz sonuçlarıma bakarak benim için bir beslenme programı çıkarttı. Bu program canlı beslenmeyi esas alıyor.

Öncelik besinlerdeki enzimleri öldürmeden, onlardan maksimum faydayı sağlayabilmek. Bunun için iyi bir blender almam gerekti çünkü sonradan bağımlısı olduğum püreleri, smoothie’leri bu blenderda hazırladım.

Yemeklerimi pişireceksem küçük ocakta, yavaş yavaş pişirmeye başladım. Sebzeler, yeşillikler, meyveler, baklagiller, yemişler hayatımda baş role geçtiler.

Hayvansal gıdaları tamamen kesmesem de en aza indirdim. Bazı sabahlar 1 kaşık lor peyniri, haftada 3-4 yumurta, 3 kere balık/et yemek gibi…

Bunların yanında harika besin takviyeleri öğrendim. İncelemek isterseniz aşağıya bazı web adresleri yazdım. Hiçbiriyle anlaşmam yok, sadece öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istedim…

İtiraf etmem gerekirse, başlarda bu program biraz gözümü korkuttu. Öncelikle blenderdı, besin takviyeleriydi darken küçük bir yatırım yapmam gerekti. Ama bu yatırımı kendime, hayatıma, geleceğime yaptığımı düşününce değdiğini söyleyebilirim.

Bir de yemekleri hazırlamak için vakit ayırmam, zamanımı ona göre ayarlamam gerekti. Ama bu da bir süre sonra alışkanlığa dönüştü. Zaten 21 gün olmasının amacı da bu. Daha önceki yazılarımdan birinde de bahsetmiştim. Alışkanlıklar 21 günde kazanılıyor…

Diğer bir konu da sosyal hayatımı nasıl devam ettireceğimdi. Alev Hanım bu konuda beni oldukça rahatlattı. Her türlü senaryoya çözüm üretti. 21 gün eve kapanmadım yani…

Sabah ne yedim, akşam ne yedim gibi detaylara girmek istemiyorum, çünkü beslenme listeleri kişiye özel çıkarılıyor. Bana iyi gelen bir şey size iyi gelmeyebilir…

Peki 21 gün böyle beslendim de ne mi oldu?

Tüm sindirim problemlerim çözüldü, reflü sıkıntılarım sona erdi, genzimden gelen ve şarkı söylememi engelleyen akıntım geçti, sabahları daha enerjik uyanıyorum, cildim daha parlak ve çevremdeki herkesin hastalanıp yattığı dönemde ben dimdik ayaktaydım! Daha ne olsun??

Tabi bedenimin yanında zihnim ve ruhumla ilgili çalışmaları da Eralp ve Ayça ile yaptık…

Bu çalışmaları yaparken hayatımdaki tıkanıklıkları, ilerlememi engelleyen düşünce kalıplarını, hayata bakış açımı, ilişkilerimdeki tutumlarımı, korkularımı, ümitlerimi, kendimi ifade ediş şeklimi gördüm.

Hangi konuyu çalışıyorsak, sonraki günlerde karşıma o konuyu uygulama fırsatları çıkardı hayat. O kadar şaşırtıcı, o kadar büyüleyiciydi ki…

Mesela, duygu ve düşüncelerimi ifade etmek üzerine mi çalıştık, öyle bir şey oluyordu ki ancak onun içinden kendimi tam olarak ifade ederek çıkmam mümkün oluyordu.

Ya da geçmişi bırakıp geleceğe odaklanmak mıydı konumuz? Hemen arkasından başıma gelen şey geçmişi bırakmadan ilerleyemeyeceğimi gösteriyordu bana.

Yani 21 günün sonunda sadece bedenimde değil, hayatımda da değişiklikler olmaya başladı. Hayatıma yeni insanlar girerken bazıları kendiliğinden uzaklaştılar. Değişen düşünce şeklim ve bakış açım birçok yenilik yapmaya itti beni. Bazı şeyler eski halleriyle artık bana, yeni hayatıma hizmet etmiyorlardı.

Değişim muhakkak ki niyetle başlar önce. Sonra da emekle devam eder. Ben değişime, daha iyiye, daha güzele niyet ettim, değişimi başlattım, emek verdim, Healing Hall da bunun için mükemmel bir vesile oldu. Healing Hall’un kapısından girdiğim günden beri hayatımda çok şey değişti ve değişmeye de devam ediyor. Bunun için tüm Healing Hall ailesine yürekten teşekkür ediyorum.

 

NOT: Bir süredir yazmadığımı farketmiş olmalısınız. Bende bir şeyler değiştikçe elim bilgisayara gitmez oldu. Bu değişimi anlamaya, yeni Zeynep’i tanımlamaya çabaladım. Çabaladıkça işimi daha da zorlaştırdığımı gördüm. Daha çabasız, daha kendiliğinden, daha doğal, daha akan, daha kendim gibi bir blog için bir süre duruyorum. Uzun sürmeyeceğini umduğum bu ayrılığın ardından görüşmek üzere…

 

İnceleyebileceğiniz sayfalar: kundo.co , superbesinler.kyani.net , vegandukkan.com

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: