BAHÇEDE HAYAT VAR

İnsanoğlunun doğayla ucundan da olsa bir bağ kurma isteği olduğu muhakkak. Manzarası, bahçesi ya da en kötü küçük bir balkonu olan evlere bütçemiz el verdiğince fazladan para ödemeye bile razı oluyoruz bunun için.

Ya da hafta sonlarını, tatilleri iple çekmiyor muyuz? Şöyle bir ormanda yürüyüş ya da çimlerin üzerinde bir piknik yapalım demiyor muyuz? İlk fırsatta denize girmek için fırsat yaratmıyor muyuz?

Aslında bu isteklerimizin çok basit bir sebebi var. Topraklanmaya ihtiyaç duyuyoruz. Nasıl mı?

Vücudumuzda 7 adet çakra var. Yukardan aşağıya sıralayacak olursak Tepe Çakrası, Alın Çakrası, Boğaz Çakrası, Kalp Çakrası, Mide Çakrası, Cinsel Çakra ve Kök Çakrası. En basit anlatımla enerjiyi Tepe Çakrasi’ndan alip, bedenimizde dolaştırıp, Kök Çakrası’ndan boşaltıyoruz. Kök Çakrası tıkalı olursa bu akış gerçekleşmiyor. Bu enerji alişverişi sağlıklı bir şekilde gerçekleşmeyip, bedenimizde birikme olunca da hastalıklar gösteriyor kendini.

İşte doğanin içinde olarak, toprağa basarak, topraktan gelen besinlerle beslenerek, toprağın üzerinde yetişen hayvanları tüketerek ve toprak üzerinde gezinen suyu içerek birikmiş enerjisini boşaltabiliyor insan. *

Evet yaz yavaş yavaş bitiyor ama henüz vaktiniz varken bahçenizde daha çok vakit geçirin. Bu sene İstanbul’da yağmurumuz eksik olmadı ama ben inatla yağmurdan bozulan çiçeklerimi yenilemeye, her defasında sedirin üzerine örtü serip toplamaya, rüzgardan kırılan aksesuarlarımı tamir edip tekrar kullanmaya devam ediyorum.

Siz de benim gibi inatla sonuna kadar dışarda olmak isteyenlerdenseniz, işte size birkaç öneri 🙂

Yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi, eskiciden alabileceğiniz teneke kutuların üstlerini konserve açacağıyla çıkarıp, içine çiçek ektirebilirsiniz. Yine eskicilerden ya da bit pazarlarından bulabileceğiniz emayelerle birlikte çok şık duracaktır.

 

IMG_8964-2

Emaye tencerelerin de içine çiçek ektirebilirsiniz. Güneş almayan bir yere koyma hatasını yaptığım için çiçek açmadığından anlaşılmıyor ama ben papatya ektirdim 🙂

 

foto?raf 3

Kim demiş kuru çiçek bahçede kullanılmaz diye? Ben seramik cezvenin içine koydum. Çok da şık oldu…

 

foto?raf 6

Emaye sevdiğim doğrudur 🙂 Yine küçük bir kapaklı emaye kasenin içine, kapağını nasıl yerleştireceğimi hesaplayarak yandan sarkan bir çiçek ektirdim.

 

IMG_8972

Eski bir çay kutusu yine çiçek ekmek için harika bir fikir…

 

IMG_8974

Ahşap bir sandalyenin üzerine, yine ahşap bir kutunun içine yerleştireceğiniz çiçekler koyarak bahçenizde şık bir köşe yaratabilirsiniz.

 

İPUCU: Bu malzemelerin çoğunu pazar günleri Bomonti’de kurulan bit pazarından ve Çukurcuma’nın ara sokaklarındaki eskicilerden bulabilirsiniz 😉

 

 

FOTOĞRAFLAR: Zeynep Özyılmazel – Kırmızı Emaye Demlikler, Mavi Emaye Tencere: Alaçatı Pop – Yeşil Cam Kavanoz, Kırmızı Çizgili Teneke Sütlük, Çay Kutusu, Kapaklı Küçük Mavi Tencere  ve Coca Cola kutusu: Bomonti Bit Pazarı – Emaye Tepsi: Bizim Manavın Hediyesi 🙂 – Sarı Cezve: m0/santimetre – Kuru Çiçekler: Vesaire, Sandalye: Mudo Concept

 

*Metin Hara – Aşkın İstilası Yol (Destek Yayınları)

3 Comments on “BAHÇEDE HAYAT VAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: