SANA DOLUNAYIN IŞIĞINDA BAKTIM AZİZ İSTANBUL / ISTANBUL, I LOOKED AT YOU THROUGH THE LIGHT OF THE FULL MOON

İnsanın ne dilediğine gerçekten dikkat etmesi gerekiyor!

Haftalardır hayatımın büyük kısmının Emirgan ile Arnavutköy arasında geçtiğinden yakınıyorum. İstanbul’un ne kadar güzel bir şehir olduğunu düşünüyor, uzun zamandır gitmediğim yerleri anıyorum. Hatta kim bilir daha önce gitmediğim, görmediğim ne güzellikleri vardır diyorum…

Cuma sabahı bu dileğimi duymuş gibi Ayşe aradı heyecanla. “Akşam için sana çok romantik bir teklifim var” dedi. Teklifinin Saffet Emre Tonguç’la dolunayda boğaz turu olduğunu söyleyince tereddüt etmis miyimdir sizce?

IMG_7572

 

Saffet’in söylediği saatte Kabataş’taydık. Hem heyecanlıydım hem de meraklı. Merak ediyordum çünkü Saffet’le ilgili çok güzel şeyler duymuştum, ama bir yandan da yaklaşık 4 saat teknede sıkılır mıyım diye de aklımdan geçmiyor değildi.

Hayır inmek istesek inemezdik de. Mecburen sonuna kadar kalacaktık…

Ve zaman nasıl geçti hiç anlamadık!

FullSizeRender-3

Saffet tatlı diliyle, espirileriyle, verdiği tarihi bilgilerin yanında anlattığı hikayeleriyle bize nefis bir gece yaşattı. Biz onu dinlerken, boğazda ağır ağır yol alır, güzelim yalıları ve sarayları seyrederken, dolunay da bize eşlik etti.

Sanki İstanbul’da yaşamıyor gibi hissettim kendimi önce. Sanki bir turist olarak geldiğim bu şehirde tesadüfen karşıma çıkan bu turdaydım. Her şeye yepyeni bir gözle baktım. Ve sonra Saffet’in şu sözü söylerken ne demek istediğini anladım:

“İstanbul’da yaşamayın, İstanbul’u yaşayın!

FullSizeRender-4

Sizlere Saffet Emre Tonguç’un turlarını takip etmenizi ve imkanınız olursa katılmanızı yürekten tavsiye ediyorum. Dolunay turları dışında da turları var. Ama illa ki dolunay turuna gitmek istiyorum derseniz bir sonraki tur 30 Eylül’de…

Bilgi için: www.sacred7travel.com

 

 

 

Fotoğraflar: Zeynep Özyılmazel

Zeynep’in fotoğrafı: Ayşe Özyılmazel

 


 

 

You have to be careful of what you wish for!

I was complaining about spending most of my time between Emirgan and Arnavutkoy. I was thinking about the beauty of Istanbul and the places that I haven’t been for a long time. And I’m sure that there are more beautiful places of Istanbul that I haven’t seen yet.

Like she heard my wish, Ayse called me on Friday morning and said “ I have a very romantic offer for tonight”. Do you think that I hesitated a moment when I heard that the offer was a full moon bosphorus tour with Saffet Emre Tonguc?

We were at Kabatas at the time that Saffet told us. I was excited and curious at the same time. I’ve heard great things about Saffet before, but I was going to be on a boat for 4 hours. What if I was bored?

And I couldn’t understand how the time passed so quickly!

Saffet made our night with his sweet talk, jokes, the historical information and the stories he told. While we were listening to him, and passing through bosphorus slowly, watching the beautiful houses and palaces of bosphorus, full moon was accompanying us.

First I felt like I wasn’t living in Istanbul but I was a tourist in an unexpected tour. I looked at everything with fresh eyes. And I understood what Saffet meant by saying this:

“Don’t live in Istanbul, live Istanbul!”

I recommend you to follow Saffet Emre Tonguc’s tours and join them if you can. There are tours other than full moon tours. But if you say that you want to take the full moon tour, the next one is on Sepember 30th

For more information: www.sacred7travel.com

 

Photographs: Zeynep Özyılmazel

Zeynep’s photograph: Ayşe Özyılmazel

 

 

 

One Comment on “SANA DOLUNAYIN IŞIĞINDA BAKTIM AZİZ İSTANBUL / ISTANBUL, I LOOKED AT YOU THROUGH THE LIGHT OF THE FULL MOON

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: