DESTEKLEMEYE DEĞER BİR PROJE / A GOOD PROJECT TO SUPPORT

Metro’nun yeni reklamını gördünüz mü? Hani Coğrafi İşaretli ürünlerden bahsettiği?

Geçtiğimiz günlerde bu reklamı görünce açıkcası ben çok heyecanlandım. Çünkü evet sağlığıma dolayısıyla yediklerime çok dikkat ederim ama bunun yanında damak zevkime de düşkünümdür. Ama bundan daha çok düşkün olduğum bir şey var ki o da canım ülkem ve onun değerleri…

 

Reklamdaki “Metro, Coğrafi İşaretli Ürünler’le Türkiye’nin damak tadına sahip çıkıyor.” cümlesine vuruldum!

Bu ilgimi sosyal medya hesaplarımdan dile getirdikten sonra aldığım davete de tabi ki koşa koşa katıldım. Canım dostum Aydan Üstkanat da bana katıldı.

Metro bizim icin küçük bir etkinlik düzenledi ve aslında ne kadar önemli bir iş yaptıklarını görmemizi sağladı.

Metro meğer 3 yıldır bu proje üzerinde çalışıyormuş ve bugün raflarında 60 Coğrafi İşaretli yani yetiştiği bölgeyle özdeşleşmiş ürün var. Bu ürünlere lezzetlerini yetiştikleri bölgenin toprağı, suyu, rüzgarı veriyor.

Yani al Finike’den portakal ağacını, getir bahçene dik, aynı lezzeti alman mümkün olmuyor.

Ve bu ürünleri Türk Patent Enstitüsü onaylıyor. Öyle ezbere değil yani.

FullSizeRender-2 copy

Benim en hoşuma giden yanı, Metro’nun bunu bir sosyal sorumluluk projesi olarak görmesi.

Bugüne kadar 12000’den fazla üreticiye ulaşmışlar. Onları eğitmiş, yerel tohum kullanmalarını, uygun şekilde ekim yapmalarını sağlamış ve sürdürülebilir tarıma ciddi bir destek vermişler. Üstelik birçok ürünün yurt dışında da satılmasını sağlamışlar.

Bunun ne kadar önemli olduğunun farkında mısınız?

Bugün tarlalarını satıp büyük şehirlere giden o kadar çok üretici var ki! Birçok lezzetimiz yanlış üretim, ithal tohum ve şehirleşme yüzünden kaybolup gidiyor! Sonraki nesillere bu ürünler, bu lezzetler nasıl aktarılacak?

Gerçek Taşköprü sarımsağının, Giresun fındığının, Diyarbakır karpuzunun, Finike portakalının tadını çocuklarımız, torunlarımız bilecekler mi?

Türkiye’de coğrafi işaret alabilecek tam 2500 ürün varmış! 2500! Topraklarımızın zenginliğine bakar mısınız! Hızla kaybedilen, kirletilen, yok edilen tarım alanlarını düşününce bu projeye destek vermenin gerekliliği çıkıyor ortaya…

Dilerim coğrafi işaretli ürün sayısı gün geçtikçe artar ve sadece Metro’lardan değil tüm marketlerden alınabilir olur.

Lütfen siz de üretici kadar tüketiciyi de koruyan bu projeyi önemseyin. Ülkemize, değerlerimize, tatlarımıza sahip çıkın…

Şimdi de bir sürprizzz 🙂

Metro’nun tatlı dilli Ahmet Şef’i bizlere Coğrafi İşaretli Ürünlerden hazırladığı harika tatlar sundu. İşte benim favorilerimden biri. Hem hazırlaması kolay hem de lezzeti müthiş! Tatlı ve tuzluyu birarada sevenlerdenseniz bu tarifi not edin 🙂

FullSizeRender-2

 

TAZE İNCİR CROSTINI, ERZİNCAN TULUM PEYNİRİ VE TAZE KEKİK İLE

 

Malzemeler

 

24 adet baget dilimi

60 ml sızma zeytinyağı

225 gr Erzincan Tulum Peyniri

2 yemek kaşığı taze kekik yaprakları

12 adet orta boy Aydın İnciri (boylamasına ikiye kesilmiş)

2 çay kaşığı bal

24 adet Giresun Tombul Fındığı

tuz, karabiber

 

Baget dilimlerinin iki yüzüne de zeytinyağı sürüyorsunuz, üzerine ince bir dilim Erzincan Tulumu koyuyorsunuz. Peynirin üzerine de azıcık zeytinyağı sürüyorsunuz. Tuz, karabiber ve kekik yapraklarını serpiyorsunuz.

Üzerine yarım kesilmiş Aydın İnciri’ni koyup, incirin üzerine bal sürüyorsunuz. En üzerine de Giresun Tombul Fındığı’nı yerleştiriyorsunuz.

Önceden 230 dereceye ısıttığınız fırında ekmeklerin kenarları kızarana kadar (yaklaşık 8-10 dakika) tutup sonra hemen servis yapıyorsunuz 🙂

Bayramda tatile gitmiyorsanız ve evinize misafir gelirse belki de bu tarifi yapar hem beni hem de Ahmet Şef’i anarsınız J

İyi bayramlarrrr 🙂

 


 

Did you see the new commercial film of Metro? The one that talks about The Geographical Indicated Products?

When I saw the film I was very exited! I am very careful about my health so I choose my food carefully. But at the same time I love eating delicious food! But I love my country and its values more…

And I was in love with this sentence in the film: “Metro is protecting Turkey’s taste with Geographical Indicated Products”

I posted about my interest in this project at my social media accounts and Metro invited me and my dear friend Aydan Üstkanat to their Güneşli store and organized a little tour there and let us know how important what they are doing is.

It turns out that Metro has been working on this project for 3 years and they have 60 geographical indicated products (identified with the region they grow) on their shelves. The region’s soil, water and wind give the products their tastes.

It means that if you take Finike’s orange tree and plant it in your garden, you can never get the same taste!

And Turkish Patent Institute approves these products.

The thing that I liked most about this project is that Metro sees it as a social responsibility project.

They have reached over 12000 agricultural laborers. They trained them, they made them use local seeds, plant them accordingly and they supported sustainable agriculture. And more than that, thanks to them, some of these products can be sold abroad.

Can you see how important this is?

There are a lot of farmers who sell their fields and move to the big cities! We lose a lot of our tastes because of wrong farming, imported seeds and urbanization! How can these tastes be known by next generations?

Will our children, grandchildren be able to taste the real Taşköprü Garlic, Giresun Hazelnut, Diyarbakır Watermelon, Finike Orange?

There are 2500 products in Turkey which can be approved as a geographical indicated product! 2500! Look how rich our land is! Thinking about the cultivated areas that are lost, polluted and destroyed, I find it necessary to support this project…

I hope that the number of these products increase and can be found not only in Metro stores but in all markets.

Please care about this project that protects the producer and the consumer at the same time. Protect our country, our values and our tastes…

And now I have a surprise for you 🙂

Metro’s chef Ahmet Gülçur prepared us delicious food made with geographical indicated products. Here is one of my favorites. It is easy to prepare and very delicious!

 

CROSTINI WITH FRESH FIG, ERZINCAN TULUM CHEESE AND FRESH THYME

 

Ingredients

24 slices of baguette bread

60 ml of olive oil

225 gr of Erzincan Tulum Cheese

2 table spoons of fresh thyme leaves

12 Aydın Figs (cut into half)

2 teaspoons of honey

24 Giresun Hazelnuts

salt, pepper

 

Apply olive oil on both sides of the sliced breads. Put Erzincan Tulum Cheese on them. Apply a little bit of olive oil on cheese. Sprinkle some salt, pepper and thyme leaves on them.

Over the cheese, put the figs (as shown in the picture) and apply some honey on them. And on top of everything, put Giresun Hazelnut.

Heat the oven to 230 degrees and cook the crostinis until the bread slices are toasted (8-10 minutes).

Bon appetite!

If you’re not going away for holiday and if you have guests in your house maybe you can cook these crostinis and think about me and Ahmet Chef 🙂

Happy holidays 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

One Comment on “DESTEKLEMEYE DEĞER BİR PROJE / A GOOD PROJECT TO SUPPORT

  1. gerçekten bence de TÜRKİYEMİZE DE YAPILMIŞ YAPILACAK EN ÖNEMLİ İŞ VE ÇOK DEĞERLİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: