BENİM BODRUM’UM / MY BODRUM

Herkese selamlar 🙂

Temmuz’un başında 1 hafta, bilemedin 10 gün kalır, biraz şehrin hızından uzaklaşır, kendime yakınlaşırım diye gittiğim Bodrum’dan 1 ay sonra döndüm. Çok iyi geldiğini söylemeliyim 🙂

Neden iyi geldiği, nasıl iyi geldiği başka bir yazının konusu olsun, ben bugün size kendi Bodrum’umu anlatayım…

Biliyorsunuz hemen hemen her gün yürüyorum. Bu alışkanlığımı seyahatlerde de sürdürmeyi çok seviyorum. Hatta seyahatlerde yemeğin ölçüsü biraz kaçabildiğinden, İstanbul’da yürüdüğümden biraz daha uzun tutuyorum yürüyüşlerimi.

Bodrum’da da sıcak dolayısıyla daha da erken uyanıp, sabahları sahilde yürüyüş yapmaya bayılıyorum. Sonra da daha kimsecikler yokken, deniz çarşaf gibiyken bol bol yüzüyorum.

Yüzdüm Yüzdüm

Doğrusu plaja gitmeyi, kalabalıklara girmeyi pek sevmiyorum. Ama kalabalık olmayan gün ve saatlerini yakalayarak gittigim 2 plaj var.

Mor Plaj 

FullSizeRender-4

Çocukluğumun geçtigi Bitez’deki nefis koy. Lüks aramayın. Denizi harikadir. Sabahları müthiştir. Aksamüstü gelen simit ve çayın tadı da bir başkadır. (Aktur Tatil Sitesi, Bitez)

Palmalife

IMG_6302

Palmalife’a bayramdan önce, henüz çok kalabalık olmadan canım arkadaşım Yasemin’le gittik. Pahalı olduğunu söylemeliyim. Ama personeli o kadar güler yüzlü ve ilgili ki, bunu size unutturuyorlar. Beyaz kumlar, masmavi deniz… Sezon sonu bir kez daha deneyebilirim.

Bella Sombra

IMG_6777

Bana göre Türkbükü’nde yeni açılan Bella Sombra, gizli bir cennet. Kendi evimizin havuzundaymış gibi rahat ettiğimiz, çok iyi yemekler yediğimiz Bella Sombra’nin barı ve akşam yemekleri için restoranı da harika.

Yedim İçtim

Öncelikle annem ve hemen yan evimizde yengemin sofralarını tek geçerim ama tabi dışarıda da bolca yemek yedim…

Limon

IMG_6641

Limon Gümüşlük’te. Aslında daha çok güneşi batırmak için gidilen ve bununla ünlenmiş bir yer ama benim için ayni zamanda Bodrum’un en iyi kahvaltısı. Minik minik, renkli tabaklarda sunulan her şey enfes. Bu sene tam buğday unundan yapılmış, kek gibi harika ekmekler de eklemişler menülerine. Limon, benim Bodrum’umumun olmazsa olmazlarından.

Daze Restaurant

IMG_6254

No: 81 Hotel, Türkbükü’ndeki eski Maki. Kalabalık bir grup olarak restoranı Daze’e gittik. Ben önden lakerda ve arkasından da levrek yedim ve bayıldım. Masadaki herkes de kendi yemeğinden oldukça memnundu. O gece lezzetli yemeklere, güzel dostlarla guzel sohbetimize dolunay da eşlik ediyordu.

Miam

Miam benim Türkbükü’ndeki favori restoranım. Özellikle ağacın etrafına yaptıkları barda oturup yemeyi çok seviyorum. Yemekler çok lezzetli ama müzik daha da lezzetli. (Menemen Mah. Atatürk Cad. No:51/A, Türkbükü – 02523775612)

Mimoza

IMG_6353

 

Gümüşlük ve Mimoza benim Bodrum’umun diğer bir olmazsa olmazı. Mimoza’nın büyüsüne bir kez kapılan bir daha vazgeçemez. Ben masaya oturmaktansa Fiko ve Zeynep’le birlikte barda oturup sohbet ederek yemek yemeyi daha çok seviyorum. Favorim domatesli karides salatası. Bu arada Fiko o kadar güzel müzik yapıyor ki, Mimoza’ya artık yemekten sonra da gelenler var.

Berk Balık

Berk Balık, Bodrum’un içinde, Halikarnas tarafında, Mavi Bar’ın tam yanında. Bodrum’un havasını koklamak, gelip geçen insanları seyretmek, biraz da salaş takılmak istiyorsanız iyi bir seçenek. Ve mezeleri gayet iyi.

Orfoz

3 sene önce tanıştım Orfoz’la ve o da benim için Bodrum’un vazgeçilmezleri arasına girdi. Kendinizi Çaglar’a bırakın. O ne derse onu yiyin. Hatta şarabınızı da ona seçtirin. Nefis bir deniz mahsülü şöleni yaşayacaksınız.

Makarnacı

Bodrum’da makarnayla ne işin var demeyin. Evimizin de oldugu Bitez’de yeni açılan Makarnacı’ya müdavim olunabilir. Makarnaları kendileri yapıyorlar. Orada yiyebileceğiniz gibi satın alabilirsiniz de. Bizim favorimiz patlıcanlı. (Bitez köy içi)

Nusret

Nusret’e arkadaşlarımın daveti üzerine gittim ve çok şaşırdım. Palmarina’nın içinde, oldukça büyük bir alana sahip olan restoranın kapısında 23.30’da hala kuyruk vardı. Tabi ki favorim lokum. Yalnız kendimi bu kadar et yemeye hazırlamışken önden ikram ettikleri karides bana hitap etmedi.

Cipriani

IMG_6848

Cipriani de yine Palmarina’da, Nusret’in hemen yanında ve onun gibi büyük bir alanı kapsıyor. Değişik tatları deneyebilmek için yemekleri ortaya söyledik. Favorilerim keçi peyniri, ceviz ve armutla doldurulmuş kabak çiçeği ve siparis verdiğiniz zaman yapılan nefis dondurma. Yemeklerimiz genel olarak iyiydi ancak ödediğimiz hesaba değdi mi emin değilim.

Karadeniz Pidecileri (Bodrum Çarşı)

Küçüklüğümün unutamadığım anılarındandır o pideciler. Yemeyi mi daha çok severdim yoksa pidelerin hamurları açılırken yapılan şovları mı? Bugün bile cevabım net değil.

Penguen

Aslında küçüklüğümün ritüeli önce pide arkasından da Penguen’de kaleyi seyrederek dondurma. Bu sene annemle baş başa bu ritüeli yeniden gerçekleştirdik. Küçükken benim için varsa yoksa çikolataydı. Ben çikolatalıdan başka dondurma yemezken herkes balbadem ve karadutlu yerdi. Bu defa ben de öyle yaptım. Çok şey kaçırmışım! Çocukluğumu başa alabilir miyiz lütfen? (Cumhuriyet Cad. No:122, Bodrum – 02523166409)

Bitez Dondurmacısı

IMG_6724

Eskiden sadece Bitez’de olan Bitez Dondurmacısı’nın şubelerini artık hemen her yerde bulabilirsiniz. Çeşit de lezzet de bol. Ama bir tercih yap derseniz, Penguen. Siz fotoğrafa bakmayın yani.

Dans Ettim, Eğlendim

Adamik / Körfez

Senelerin Adamik’i bu yaz bir sürprizle karşıladı bizi. Bize arka arkaya çaldığı şarkılarla o unutulmaz geceleri yaşatan Apoli, bu sene Körfez’e geçmiş. Hem Adamik’i, hem Körfez’i hem de Apoli’yi seviyoruz. Ne giydiğinizi, kimi gördüğünüzü umursamadan, rock dinleyip, Sandoz içip, bol bol dans etmek istiyorsanız doğru adresler bunlar.

Bu Teras

Bu Teras, Bodrum Marina’nin karşısındaki Marina Vista Hotel’in terasına bu sene açıldı. Güzel ve canlı müzik ve harika Bodrum manzarası için gidilir. (Neyzen Teyfik Cad. No:168, Bodrum – 02523166522)

Pannonica

Pannonica, Bodrum Marina yakınlarında bir caz klüp. Facebook sayfalarından programlarını takip edebilirsiniz. Ayrıca duyduğum kadarıyla Pannonica The Marmara’nın havuz başında da caz dinletileri düzenliyormuş. Bir dahaki gidişimde yakalamak istediğim bir program.

Agency

Agency, Palmarina’nin içinde. Hem yemekler çok güzel, hem de müzik. Agency’de cumartesi ve pazar akşamları Selen Servi, pazartesileri Boygar, cumaları Sibel Tüzün, diğer günler de The Shot var. Gecenizin eğlenceli geçeceğini garanti ederim!

Sess

Sess Türkbükü’nün en popüler yeri. Her yer boş olsa da Ses ağzına kadar doludur. Türkçe müzik çalar. Sabaha kadar bağıra çağıra şarkı söyleyerek dans edilir. (Türkbükü, 05349603909)

Buldum Aldım

 Gri

FullSizeRender-5

Gri, Gümüşlük’te Limon’a gittiğimde rastladığım bir dükkan. İncecik seramik tasarımlar gözüme takılınca girdim içeri. Tasarımların sahibinin, eserleri birçok ülkede müzelerde ve özel koleksiyonlarda da bulunan İrfan Aydın olduğunu öğrendim. Hemen Ayşe’ye bir çift seramik küpe aldık, aklımız diğer her şeyde kalarak. Gri’de ayrıca Evihan ürünleri de satılıyor. Ben de kendime Evihan tasarımı bir yüzük aldım ve bayılarak takıyorum. (Limon, Gümüşlük)

 

İşte benim 1 aylık Bodrum’um böyle. 1 hafta için geri geldiğim İstanbul’u, perşembe günü yine Bodrum için bırakıyorum. Yeni tavsiyeler verdiğim, yeni yerleri anlattığım yazılarımda tekrar görüşmek üzere…

 

 

FOTOĞRAFLAR: Zeynep Özyılmazel

ZEYNEP’İN FOTOĞRAFLARI: Ayşe Özyılmazel

 


 

Hello everyone 🙂

At the beginning of July I went to Bodrum to walk away from the city’s speed and to get close to myself. And it lasted a month. I can say that it did good for me…

Why was it good for me? How was it good for me? Let’s make it another article’s subject. I’m going to tell you about “My Bodrum” today.

You know that I walk almost everyday and I love to continue this routine when I travel. In fact, I walk more when I travel because I eat more.

In Bodrum, because of the heat, I wake up a little earlier than usual, and love to take a long walk. And after that, when no one’s around I love to swim.

To Swim

As a matter of fact, I don’t like to go to crowded beaches. But there are 2 that I go when I know that they are not crowded.

Mor Plaj

Beautiful cove at Bitez that I spent my childhood. Don’t look for luxury. Wonderful sea. Great in the morning. I recommend simit and tea that they serve in the afternoon. (Aktur Tatil Sitesi, Bitez)

 

Palmalife

I went to Palmalife before the holiday when Bodrum was not crowded. I must say that it is expensive but the stuff was so genial and concerned that we forgot all about it. White sand, blue sea… I can go there at the end of the season again.

Bella Sombra

For me, Bella Sombra that is recently opened in Türkbükü is a hidden heaven. We feel like we are in our own house’s pool. Food is delicious. The bar and the restaurant is also great to spend the night.

To Eat

I have to say that my mother’s and my aunt’s dinner tables are the best for me but of course I ate out too…

Limon

Limon is in Gümüşlük. Actually it is famous for sunset but for me it is the best breakfast in Bodrum. Every food served in little, colorful plates is delicious. This year, they added homemade whole wheat breads to their menu. Limon is one of My Bodrum’s must goes.

Daze Restaurant

No 81 is the ex Maki Hotel in Türkbükü. We went to it’s new restaurant, Daze. Everyone enjoyed their food very much. And full moon was accompanying the delicious food and the conversations of the loved ones.

Miam

Miam is my favorite restaurant in Türkbükü. I like to sit at the bar that is set around the big tree. Food is good but music is better. (Menemen Mah. Atatürk Cad. No:51/A, Türkbükü – 02523775612)

Mimoza

Gümüşlük and Mimoza is another must go of my Bodrum. If you feel it’s magic once, you can’t forget it anymore. I prefer to have my dinner and chat with Fiko and Zeynep at the bar. My favorite is the shrimp salad with tomatoes. By the way, some people are coming to Mimoza after dinner because Fiko makes great music.

Berk Balık

Berk Balık is in Bodrum, close to Halikarnas, near Mavi Bar. If you want to breathe Bodrum’s air and watch the people passing by at a comfortable place, it is a good choice. And the meze is good!

Orfoz

I met Orfoz 3 years ago and it is also another must go in my Bodrum list. Leave yourself to Cağlar. Eat and drink whatever he recommends you to. It is going to be a great seafood ceremony.

Makarnacı

Don’t ask me what I’m looking for in a pasta restaurant in Bodrum. You can easily be a frequenter of Makarnacı in Bitez. The pasta is home made. You can make them cook and eat there or you can buy some to cook at home yourself. Our favorite pasta is the one with eggplant. (Bitez)

Nusret

My friends invited me to Nusret. It is a very big place in Palmarina. It was full and the people were still waiting for a table at 23.30.Of course my favorite is lokum. But the shrimp that they serve as a starter wasn’t for my taste.

Cipriani

Cipriani is also in Palmarina, near Nusret. To be able to try different tastes, we ordered everything to share. My favorites were squash blossoms filled with goat cheese and pear and the ice cream. Food was good but I’m not sure that it was worth the price we paid.

Pitta Restaurants

Those pitta restaurants are one of my unforgettable childhood memories. What do I like more? Eating the pittas or watching the show when they prepare them. Even today, my answer isn’t clear. (Bodrum Market)

Penguen

My childhood ritual was first eating pitta then eating ice cream while we watch Bodrum Castle at Penguen. This year we remade that ritual with mom. When I was a child I always ate chocolate ice cream while everyone was having honey and almond with mulberry. This time I had what they’ve had. Can I rewind my childhood please?!!

Bitez Dondurmacısı

Bitez Dondurmacısı used to be in Bites only but these days you can find it in almost everywhere. There are many kinds of ice cream for many tastes. But if you want me to make a choice, I say Penguen. (Cumhuriyet Cad. No:122, Bodrum – 02523166409)

To Dance

Adamik / Körfez

Adamik welcomed us with a surprise this year. Apoli, who is the architect of our unforgettable nights with the songs that he played, is now playing at Körfez. We love Adamik, we love Apoli, we love Körfez. If you don’t want to care about what you wear, who you see, want to listen to rock music, drink Sandoz and dance all night these are the right places.

Bu Teras

Bu Teras, is a new place at Marina Vista Hotel, across Bodrum Marina. You can go for good live music and great Bodrum view. (Neyzen Teyfik Cad. No:168, Bodrum – 02523166522)

Pannonica

Pannonica is a jazz club near Bodrum Marina. You can follow their program from their facebook page. Besides that, I’ve heard that they started jazz sessions at The Marmara Hotel. Next time I’m in Bodrum, that’s an event I want to catch.

Agency

Agency is in Palmarina, Yalıkavak. The food and the music is both great. You can listen to Selen Servi on Saturday and Sunday nights, Boygar on Monday nights, Sibel Tüzün on Friday nights and The Shot on the other nights. I guarantee you that you’ll have a fun night.

Sess

Sess is the most popular place of Türkbükü and it is always full of people. They play Turkish pop music. You can sing and dance till morning. (Türkbükü, Bodrum – 05349603909)

To Buy

Gri

Gri is a store that I discovered when I went to Limon for breakfast. The ceramic designs were so great that I couldn’t help myself to get in. I found out that the designer, İrfan Aydın’s works are in several museums and private collections in several countries. We bought Ayşe a pair of ceramic earrings. There were also Evihan designs. And I bought myself an Evihan ring and I love wearing it. (Limon, Gümüşlük)

So, this is my 1 month Bodrum. I came to Istanbul for a week and I’m leaving it for Bodrum again on Thursday. See you on other articles that I write about new recommendations and new places…

 

 

PHOTOGRAPHS: Zeynep Özyılmazel

ZEYNEP’S PHOTOGRAPHS: Ayşe Özyılmazel

 

 

 

 

 

 

 

One Comment on “BENİM BODRUM’UM / MY BODRUM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: