MİSBAHÇEM

Geçtiğimiz hafta sonu davetli olmaktan en çok mutluluk duyduğum yerlerden birindeydim. Misbahçem’de… “Önce nefis bir kahvaltı arkasından da elma toplamaya ne dersin?” dedi Didem.

Ben şehri çok severek yaşayan ama doğaya hep özlem duyan biriyim. Emirgan’da yaşamayı bu yüzden seviyorum. İstediğim zaman ağaçların arasında yürüyüş yapıyorum, istediğim zaman da en geç yarım saatte şehrin kalbindeyim.

Ama elma toplamak mı? Hayır demem mümkün değil!

Sözleştiğimiz gibi, Işıl (Artvinli) beni evimden aldı. Sohbet ede ede gittik Beykoz’a… Cumhuriyet Köy’e… Bu arada Işıl bana Misbahçem’in hikayesini anlattı…

Babası Mevlut Artvinli emekli albay. Doğaya ve doğal olana aşık. En büyük merakı da meyve yetiştirmek. Bu merakını bilen İsmet Acar onu bir gün bu araziye getiriyor. Fakat arazi balçık. Ciddi bir drenaj problemi var.

Mevlut Bey araştırıyor, uzmanlar getiriyor, testler yaptırıyor, çalışıyor, çalışıyor ve araziyi tarıma elverişli hale getiriyor. Şu anda burada 30000’den fazla ağaç, 20’den fazla meyve var. Elma, hünnap, kivi, kiraz… Görmeniz lazım. Harika!

Üstelik de iyi tarım uygulaması yapılıyor. Fidanlar sertifikalı. Üretim Tarım Bakanlığı’nın sağlık kriterlerine uygun olarak yapılıyor. Asla hormon kullanılmıyor. Üretim arılama yöntemiyle yapılıyor. Hatta bu bal arılarından tamamen doğal çiçek balları ve kestane ve ıhlamur balı da üretiliyor.

IMG_8670

Bu noktada Işıl devreye giriyor. İyi bir işi olmasına rağmen insanlara dokunmak, hayata bir şeyler katmak istiyor. Babasının yaptığı işi çok seviyor ve Misbahçem markasını yaratıyor.

Tam bu bahçeye yakışır, tatlı bir kurumsal kimlik çıkıyor ortaya. Ve bir çok da yenilik ekleniyor..

Öncelikle isterseniz oraya gidip meyvelerinizi dalından kopararak alabiliyorsunuz. Hatta isterseniz bir ağaç kiralayabiliyorsunuz. Bu uygulamalarının adı “Benim Ağacım”…

Bu yöntemle o ağaç size ait oluyor ve meyvelerinizin gelişimlerini, gübreleme zamanını, çiçeklenmelerini takip edebiliyorsunuz. Hasat zamanı da meyvelerinizi topluyorsunuz. Ailece katılmak için harika bir etkinlik değil mi?

FullSizeRender_4

Tabi isterseniz internetten de ( misbahcem.com ) sipariş verebiliyorsunuz. Güzelliği şu… Meyveniz siz sipariş verdiğiniz anda toplanıyor. Stok yok, mumlama yok, aracı yok… Hormonsuz, kimyasalsız, el emeği, göz nuru ve söylemeden edemeyeceğim çoook lezzetli meyveleriniz en geç 48 saatte kapınızda.

Bu arada sadece meyve de değil, ev yapımı elma sirkesi, pekmezler, reçeller ve ballar da var 🙂 Daha ne olsun…

Ben bu işlerini çok seven, her gün daha da iyisini yapmaya gayret eden baba ve kızını çok sevdim ve onlarla harika bir gün geçirdim. İkisine de ayrı ayrı çok teşekkür ederim.

Nisan’da tüm ağaçlar çiçeklendiğinde tam bir şölen oluyormuş diyorlar. Vallahi ben bir kahvaltı da Nisan’da isterim 🙂

 

Misbahçem: Cumhuriyet Köy Ovayolu No:1  Beykoz/İstanbul – misbahcem.com

 


 

 

Last weekend I was at one of the places where I was most happy to be invited… Misbahçem… “How about a delicious breakfast followed by apple picking?” said Didem…

I am very happy to live in the city but I’m always longing for nature. That’s why I love living in Emirgan. I can take a walk among the trees or I can be in the heart of the city whenever I want.

But picking apples? It’s impossible to say no!

That morning, Işıl (Artvinli) took me from home. While she told me the story of Misbahçem, we arrived to Beykoz… Cumhuriyet Köy…

Her father, Mevlut Artvinli is a retired colonel. In love with nature and the natural. Cultivating fruit is his biggest interest. İsmet Acar knows about this interest and brings him to this land. But it was a land of slime and there was a serious drainage problem.

Mr. Artvinli investigates, brings experts, makes tests, works really hard and makes this arable land. Currently, there are more than 30000 trees and more than 20 fruits there. Apples, jujubes, kiwis, cherries… you need to see! Wonderful!

In addition, it is made of good agricultural practices. Plants are certified, manufacturing is done in accordance with the Ministry of Agriculture’s health criteria. They never use hormones. Bee production method is being used. And from these bees, completely natural flower honey and chestnut and linden honey are produced.

At this point, Işıl enters the circuit. Although she has a good job, she wants to touch people and add something to life. She loves what her father does and so she creates Misbahçem brand.

Fully worthy of this garden, a fresh, sweet corporate identity comes out.

First of all,  you can go there and pick your fruits from their branches by yourself. You can even rent a tree if you want to. It is called “ My Tree”…

This way you own that tree for the season and you can follow its fertilization time and flowering. And when the harvest season comes you can pick your fruits. Isn’t that a wonderful event for a whole family to join?

Of course, you don’t have to go there. You can always order your fruit from the internet ( misbahcem.com ). The beauty is… They pick your fruit as soon as you place an order. No stock, no waxing, no mediator… And your fruits without hormone, without chemicals are at your door in 48 hours. And let me tell you that they are really delicious!

And you can get homemade apple vinegar, molasses, jams and honey, too 🙂 . What more can a person want?

I loved this father and daughter who love their work and try to make it better everyday and I had a great day with them. I ‘d like to thank both of them.

They say it is almost like a feast when all the trees bloom in April. I wouldn’t say no to another breakfast offer then 🙂

 

 

Misbahçem: Cumhuriyet Köy Ovayolu No:1  Beykoz/İstanbul – misbahcem.com

 

 

5 Comments on “MİSBAHÇEM

  1. Ooooo çok hoşuma gitti, çok sevindim ve çok beğendim, her türlü açıdan nereden bakarsam bakayım müthiş bir şey ortaya konmuş, bir balçıktan 3000 adet ağaç yetiştirebilmek ve bir bahçe kurma fikri müthiş, kızının bunu işe dönüştürme şekli çok başarılı… bu tekrar tekrar paylaşılmaya, özendirilmeye değer bir yazı olmuş…. ayrıca Emirgan’da yaşamak başka hiçbir yere ihtiyaç duymamak demek, bütün güzellikleri bünyesinde barındırır… 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: